Campana.cz l Amerika l Tahiti l Antily l Austrálie & Nový Zéland l Indický oceán l Mexiko l Jordánsko l Venezuela l Kostarika l Lyže l Suntrek l Zájezdy z Německa l Luxusní hotely

fotogalerie / letenky on-line

 
 

 : základní informace

 : caracas
 : ostrov margarita

 : možnosti ubytování

 : poznávací zájezdy

 : výlety

 : transfery

 : kontakt & rezervace

 

 

tento web provozuje

CAMPANATOUR
HOTLINE

informace, kalkulace,
plán cesty, rezervace
 

Jan Zeman
zeman@campana.cz

( 604 200 252
 

www.campana.cz

 

 

Canaima a Andělský vodopád

 

Venezuela - Andělský vodopád

Mezi mlžnými pralesy amazonské pánve a povodím Orinoca v centrální Venezuele se nachází členitá oblast tvořená jednak horami, ale i hlubokými, hustě zalesněnými kaňony. Strmé stěny hor se tyčí do výšky přes 1800 metrů, jejich vrcholky jsou takřka perfektně ploché. Tyto formace jsou známé pod svým indiánským názvem: tepuis. Původně byly tyto vrcholky spojeny s rozlehlou plošinou, která se rozprostírala na rozsáhlém území Jižní Ameriky od Kolumbijských hor až po Guyanu. Působením eroze vznikaly v plošině údolí a trhliny, až se jednotlivé části staly samostatnými útvary. Toto území je jednou z nejméně obydlených, ale také jednou z nejkrásnějších přírodních oblastí v Jižní Americe.
Když v roce 1912 Arthur Conan Doyle četl zprávy o tomto nově objeveném pohoří, nechal se jím inspirovat a napsal slavný viktoriánský román „Ztracený svět“. V jistém smyslu se skutečně o ztracený svět jedná, neboť z vysokých izolovaných pahorků se staly jakési biologické ostrovy.


Nejslavnější z tepuis je Auyan-tepui, odkud padá střemhlav nejvyšší vodopád světa – Andělský vodopád (979 m). Vodopád je dvakrát vyšší než Empire State Building a třikrát převyšuje Eiffelovu věž.


V roce 1935 dostal Jimmy Angel nabídku od neznámého cizince dopravit ho na vrchol na mapách dosud nezaznamenané hory. Pilot narozený v Missouri, kterému v té době příliš nepřálo štěstí, se chopil příležitosti a za 5.000,- USD dopravil svého pasažéra na vrchol. Po přistání monoplánu, založili tábor u řeky a během tří dnů našli 75 liber zlata. Po návratu do Caracasu ztratil Angel na svého pasažéra kontakt. Pokusil se vrátit, ale bez svého průvodce pátral po zlatonosné řece marně. Jednou havaroval při přistání na vrcholu hory vysoké 2.400 metrů, Ayuan-tepui. O dva týdny později se vyčerpaný dobrodruh zhroutil a s sebou si odnesl tajemství, které zdejší Indiáni kmene Pemón chránili po staletí: Churún Merú, nejvyšší vodopád na světě.
 

zpět

 

CAMPANATOUR s.r.o., Kdyně, Náměstí 131, 345 06, tel: 379 732 772, fax: 379 731 072, email: campana@campana.cz

 

Ceny jsou kalkulovány v kurzu 1 USD = 17 Kč, 1 EUR = 24 Kč, při prodeji bude použit aktuální kurz.

 

CAMPANATOUR s.r.o. (založeno 1990) zajišťuje cesty na přání na míru pro jednotlivce i skupiny.

Vyžádejte si kompletní nabídku dovolené včetně letenky, ubytování a dalších služeb.

 

webdesign l © Jiří Částka l www.fotobanka.net