Campana.cz l Amerika l Tahiti l Antily l Austrálie & Nový Zéland l Indický oceán l Mexiko l Jordánsko l Venezuela l Kostarika l Lyže l Suntrek l Zájezdy z Německa l Luxusní hotely

fotogalerie / letenky on-line

 
 

 : základní informace

 : caracas
 : ostrov margarita

 : možnosti ubytování

 : poznávací zájezdy

 : výlety

 : transfery

 : kontakt & rezervace

 

 

tento web provozuje

CAMPANATOUR
HOTLINE

informace, kalkulace,
plán cesty, rezervace
 

Jan Zeman
zeman@campana.cz

( 604 200 252
 

www.campana.cz

 

 

Základní info l Poloha l Svátky l Historie l Letecká a místní doprava l Možnosti zábavy l Zajímavá místa

 

Caracas - Zajímavá místa

 

Capitolio Nacional

Národní Kapitol zaujímá jeden celý městský blok a díky zlaceným kopulím a neoklasicistním nadokenním štítům se zdá být ještě větší. Stavbu budov zaštítil Guzmán Blanco v 70. letech 19. století. Nejslavnější budovou je Salón Elíptico, oválná hala s kopulí zdobenou freskami a s portréty významných osobností na stěnách. Pokud  navštívíte Salón Elíptico v Den nezávislosti, můžete zahlédnout originál Prohlášení o nezávislosti umístěný uvnitř piedestalu s Bolívarovou bustou. Listina bývá k nahlédnutí v nejvýznamnějších dnech země. Malby na stěnách sálů kolem Oválného salónu znázorňují bitevní scény a připomínají boj Venezuely za nezávislost.

 

Rodný dům S. Bolívara

V elegantně zrekonstruovaném domě, ve kterém se 24. července 1783 narodil Simón Bolívar je dnes muzeum zbraní, standart a uniform. Původní koloniální zařízení bylo z velké části nahrazeno pompézními malbami bitevních scén, ale mnoho osobních předmětů můžete vidět v blízkém Bolívarově muzeu. Pýchou muzea je rakev, ve které byly Bolívarovy ostatky převezeny z Kolumbie. Jeho popel dnes spočívá v Národním Pantheonu.

Bolívarův pohřeb se konal 12 let po jeho smrti v Iglesii de San Francisco, jen pár bloků směrem na západ. Zde byl také Bolívar roku 1813 prohlášen za „Osvoboditele“. Zdejší kostel oslní návštěvníky svým bohatě pozlaceným barokním oltářem, hodně se dochovalo i z původního vnitřního zařízení, přestože interiér byl zmodernizován za Guzmána Blanca.

 

Muzeum koloniálního umění

Zahrady obklopující muzeum jsou skoro tak lákavé jako interiéry. Muzeum sídlí v nádherném koloniálním venkovském panství Quinta de Anauco uprostřed zeleně. Uvnitř domu najdete pečlivě zrestaurované pokoje zařízené uměleckými díly, nábytkem a nejrůznějšími dobovými předměty. Quinta de Anauco byla původně postavena vně historického města roku 1797, ale dnes je oázou na předměstí San Bernardino. Pokud sem zamíříte v neděli dopoledne, možná z místností, které kdysi sloužily jako stáje, zaslechnete koncertní hudbu.

 

Panteón Nacional

Nejcennější venezuelská budova se nachází pět bloků od Bolívarova náměstí, na severním okraji starého města. Původní kostel začal sloužit svému novém účelu, tedy jako místo posledního odpočinku prominentních Venezuelanů, v roce 1874. Celá centrální loď je věnována Bolívarovi, v oltářišti je umístěn hrdinův bronzový sarkofág. Památníky méně významných osobností se soustřeďují v bočních lodích. Klenba Pantheonu je zdobena malbami ze 30. let minulého století znázorňujícími výjevy z Bolívarova života. Obrovský lustr blyštící se nad hlavami návštěvníků byl nainstalován v roce 1833 u příležitosti stého výročí Bolívarova narození. Několikrát za den zde probíhá výměna stráží.

 

Centrální park

1,5 km dlouhá procházka směrem na východ od Bolívarova náměstí vás z historického města dovede do futuristického Caracasu. Spíše než zelená plocha uprostřed města, je park komplexem pěti betonových obytných věžáků vyznačujících se poněkud apokalypticky vyhlížející architekturou korunovanou 53-patrovými osmiúhelníkovými věžemi. Park je uměleckým a kulturním centrem Caracasu, nacházejí se zde muzea, kina, vojenský bunkr připomínající Complejo Cultural a Ateneo de Caracas, domovská scéna vysoce ceněné divadelní společnosti Rajatabla. Pokud si nechcete architekturu prohlížet ze země, vyjeďte výtahem na jednu z věží Mirador de la Torre Oeste do 52. patra a získáte pohled na město z ptačí perspektivy.

Ve východní části Centrálního parku se nachází Museo de Arte Contemporáneo, pravděpodobně nejlepší muzeum současného umění v zemi a možná na celém kontinentu. Šestnáct sálů na pěti podlažích pojednává o venezuelském umění. K vidění jsou i díla Chagalla, Matisse, Moneta, Légera and Miróna. Pýchou muzea je sbírka více než 100 Picassových rytin ze 30. let minulého století.

 

Bolívarovo náměstí

Caracas je živé město a chlubí se některými významnými památkami, které se váží k Simónu Bolívarovi. Středobodem starého města je Bolívarovo náměstí samozřejmě se sochou Osvoboditele uprostřed. Náměstí je oblíbenou scénou nejrůznějších politických vizionářů a náboženských mesiášů. Ti zde každý den v poledne hovoří ke svému publiku, které je tvořeno především administrativními pracovníky. Náměstí lemují významné budovy včetně katedrály, která nahradila původní stavbu zničenou silným zemětřesením roku 1641. Kapli Bolívarovy rodiny snadno poznáte podle moderní sochy Osvoboditele. Jižní straně náměstí dominuje budova městské radnice. Tu nechali v 17. století postavit caracasští biskupové, aby měli kde pořádat své semináře. Nějaký čas v budově sídlila také první zdejší universita. V přízemí je dnes Caracaské muzeum. Muzeum mapuje místní historii a najdete zde také modely města znázorňující Caracas z počátku 19. století a ve 30. letech 20. století. Abyste si udělali představu, jak pětimilionové město vyrostlo, podívejte se na mapu z roku 1578 na hlavním nádvoří muzea.

 

Souostroví Los Roques

Los Roques je krásné korálové souostroví asi 150 km severně od centrálního pobřeží. Tvoří jej asi 40 větších ostrovů a cca 250 dalších bezejmenných ostrůvků. Celé souostroví bylo v roce 1972 prohlášeno národním parkem a vstup je povolen jen do tzv. rekreační zóny, která zahrnuje ostrovy Gran Roque, Madrizquí, Cayo Pirata, Noronquises a Crasquí. Díky bílým písečným plážím a rozsáhlým korálovým útesům se Los Roques staly populární turistickou destinací. Hlavním ostrovem je Gran Roque na severu. Na ostrově je jedna hlavní stejnojmenná vesnice, jejíž nábřeží je zaplněno rybářskými a výletními loděmi, jachtami a pelikány. Nejbližším sousedem ostrova Gran Roque je Madrizquí, asi 1 km jihovýchodně. Je to oblíbený ostrov bohatých caraqueños, kteří ostrov objevili před několika desetiletími a postavili si zde svá letní sídla ještě před tím, než se ze souostroví stal národní park. Většina turistů stráví na ostrovech 1 –2 dny za účelem koupání a opalování se na klidných a čistých plážích. Nejdelší pláž se nachází na ostrově Crasquí, ale je zde mnoho dalších, ze kterých lze vybírat. Ostrovy jsou také ideálním místem pro šnorchlování a potápění. Let z Maiquetíy na Gran Roque trvá přibližně 40 minut.

 

El Hatillo

Malé staré město El Hatillo je dnes vzdáleným předměstím Caracasu, ale předtím než se stalo součástí metropole, žilo si po staletí svým vlastním životem. Jako řada jiných venezuelských měst má své vlastní Bolívarovo náměstí a dokázalo si uchovat něco ze své původní koloniální architektury. Domy ve městě byly zrekonstruovány a omítnuty jasnými barvami a v každém druhém je buď restaurace, kavárna, butik, umělecká galerie nebo obchod s řemeslnými výrobky. O víkendech sem míří hordy bohatých caraqueños. Ve zdejších restauracích jsou reprezentovány snad všechny hlavní světové kuchyně od francouzské a italské po japonskou a thajskou. El Hatillo leží 15 km jihovýchodně od městského centra, do Caracasu je pravidelné spojení menšími autobusy, tzv. carritos.

 

Národní park El Ávila

Národní park El Ávila chrání 90 km dlouhé pásmo strmých zelených hor, které se rýsují na severu Caracasu a oddělují město od moře. El Ávila  je ideálním místem pro milovníky pěší turistiky, je zde kolem 200 km turistických stezek, z nichž většina je dobře značená. Nejjižnější vrchol shlížející na Caracas je neobydlený a křižují ho desítky stezek. Severní část pohoří sbíhá k moři a je poseta malými městy a haciendami, ale turistických tras je zde málo. Asi nejzajímavější trasou je dvoudenní výstup na Pico Naiguatá, ale pokud rozhodnete ji absolvovat, nezapomeňte pláštěnky a teplé oblečení. Od severu k jihu vede parkem také několik  cest sjízdných auty s pohonem všech čtyř kol a také teleférico, lanovka, která je však často mimo provoz.

 

San Francisco de Yare

Klidné město asi 70 km jihovýchodně od Caracasu bylo založeno roku 1718 a pyšní se krásným kostelem z 18. století a zachovalou koloniální architekturou. Nejvíce však město proslavily oslavy Tančících ďáblů, pořádané každoročně od roku 1742 na svátek Božího těla. Až 1000 tanečníků oblečených do fantastických masek ďáblů vychází do ulic a předvádějí rituální tance v rytmu bubnů. Svátek Božího těla je nejlepší příležitostí k návštěvě města, ale stojí za to sem zavítat i kdykoliv jindy. Muzeum v Domě Tančících ďáblů (kde svátek Božího těla začíná)  spravuje sbírku masek a fotografií z předchozích festivalů. Některé dílny vyrábějící masky ďáblů umožňují sledovat proces výroby a nabízejí možnost nákupu masek za příznivé ceny. Chcete-li se dostat do San Francisca de Yare, jeďte autobusem do Ocumare del Tuy nebo Santa Teresa del Tuy. Odtud jezdí pravidelná kyvadlová doprava.

 

« Předchozí l

 

Základní info l Poloha l Svátky l Historie l Letecká a místní doprava l Možnosti zábavy l Zajímavá místa

 

CAMPANATOUR s.r.o., Kdyně, Náměstí 131, 345 06, tel: 379 732 772, fax: 379 731 072, email: campana@campana.cz

 

Ceny jsou kalkulovány v kurzu 1 USD = 17 Kč, 1 EUR = 24 Kč, při prodeji bude použit aktuální kurz.

 

CAMPANATOUR s.r.o. (založeno 1990) zajišťuje cesty na přání na míru pro jednotlivce i skupiny.

Vyžádejte si kompletní nabídku dovolené včetně letenky, ubytování a dalších služeb.

 

webdesign l © Jiří Částka l www.fotobanka.net